Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Wiele inwestycji bez odpowiednich osób nie ma szans na szybkie i pomyślne zakończenie. Jedną z osób, które są wręcz niezbędne podczas prac budowlanych jest architekt wnętrz. Jeśli właśnie planujemy budowę powinniśmy zdecydować się na ścisła współpracę z architektem wnętrz. Profesjonalnie rozplanuje przestrzeń wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Wprowadzi odpowiednie podziały pomieszczeń oraz zadba o ich spójność i funkcjonalność. Wszystko to w oparciu o normy techniczne i w zgodności z wszelkimi wymogami projektowymi.

Architekt wnętrz będzie nam pomocny nie tylko kiedy jesteśmy na etapie budowy. Z jego pomocy możemy skorzystać także kiedy przed nami jest remont już istniejącego budynku. Wbrew pozorom przebudowa bądź generalny remont, a w tym zmiana przeznaczenia pomieszczeń, a także ich rozkładu, może być dużo trudniejsza aniżeli budowa od podstaw.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Tak, warto zatrudnić architekta wnętrz. To osoba, która ma wiedzę zarówno na temat architektury, budownictwa oraz wszelkich instalacji, które znajdują się w budynkach. Do tego jest także artystą, który zna najnowsze trendy, produkty służące do wyposażenia wnętrz oraz niezbędne materiały budowlane i wykończeniowe. Dzięki tej wiedzy oraz doświadczeniu, po pierwsze, nasz projekt będzie realizowany bez zbędnych przestojów. Będziemy mieli pewność, że wszystko jest na najwyższym poziomie, a do tego zgodnie z wszelkimi normami. Ponadto, unikniemy pomyłek i błędów, które przytrafiają się każdej niedoświadczonej osobie. To pozwoli nam także na uniknięcie zbędnych wydatków spowodowanych pomyłkami. Dobry projekt i wykwalifikowany architekt wnętrz mogą okazać się znacznie tańszą inwestycją niż teoretycznie tańsze samodzielne urządzanie domu okupione licznymi pomyłkami.

Koszty zatrudnienia architekta

To ile będzie kosztowało nas zatrudnienie architekta zależy przede wszystkim od zakresu usług, na które się zdecydujemy. Najmniej zapłacimy za sporządzenie projektu koncepcyjnego, który wymaga najmniejszego wkładu pracy, czy też jednorazową konsultację. Wyższą cenę usłyszymy jeśli zdecydujemy się na projekt kompleksowy. Najwięcej natomiast będzie kosztował nas projekt kompleksowy wraz z nadzorem.

Jak wycenia się projekt

Architekt wnętrz może wycenić swój projekt na różne sposoby. Najbardziej popularnym sposobem wyceny jest cena projektowania za m2. W zależności od metrażu, gdzie projektujemy wnętrze ustalana jest także cena. Innym sposobem jest ustalenie stawki godzinowej. W tej metodzie inwestor płaci za godziny, które architekt wnętrz poświęcił jego projektowi zarówno w miejscu inwestycji, swoim biurze, na rozmowy, e-maile, nadzory czy zakupy. Jeszcze inną metodą na wycenę pracy architekta wnętrz jest  ustalenie ceny jako procentu od wartości całości inwestycji.

Dodaj komentarz